“POS Çalışmıyor” Diyen Yandı! IBAN Ödemeleri Başınızı Yakabilir: Noterde Bile İşlem Yapamayacak Duruma Gelebilirsiniz

Birçok işletme pos cihazlarının bozuk olduğu ya da ekstra ücret kestiği gerekçesiyle müşterilerinden IBAN’a ödeme yapmalarını istiyor. Ancak IBAN kullanarak vergi kaçırma oranı bir hayli arttı. Durum böyle olunca işletmelerde IBAN ödemeleri mercek altına alındı.

CEZALAR NEDİR?

İşletmelere: Vergi cezası, banka yaptırımları, IBAN’ın bloke edilmesi gibi yaptırımlar uygulanabilir.
IBAN Kiralayanlara: Vergi cezası, hapis cezası 6 aydan 1 yıla kadar, adli para cezası 5 bin güne kadar, kara listeye girme gibi yaptırımlar uygulanabilir.
Müşterilere:

UZMANLAR UYARIYOR

Vergi Hukuk Uzmanı Av. Dr. Burak Aslanpınar, “Ben burada bir yemek yedim ‘şu IBAN’a gönder de hani biz oradan alalım’ dediler; bu işlemi yapmamalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü gönderdiğiniz kişinin kim olduğunu bilmiyorsunuz. Bambaşka şeylerle karşılaşabilirler. Hem KDV hem gelir vergisi hem geçici vergi derken inanılmaz rakamlara çıkabiliyor. 5464 sayılı kanuna göre firmalar illa da siz IBAN göndereceksiniz gibi bir zorlama yapamazlar. Tüketici onu şikayet ettiğinde işletmenin o bankayla ilişkisi sonlandırılabilir” diyor.

“NOTERDE BİLE İŞLEM YAPAMAZSINIZ”

O banka bir daha sizle çalışmayabilir. Hatta birçok banka da sizle çalışmayabilir çünkü artık bir kara listeye de girmiş oluyorsunuz. Ben IBANI kullandırdığım için benim hesabımı banka bloke ediyor ve MASAK’a durumu bildiriyor. Noterde bile işlem yapamayacak duruma gelebilirsiniz. Mal varlığınız dondurulabilir. Kendinizi cezaevinde bulabilirsiniz. Suç gelirinin aklanması, terörün finansmanı anlamında ilişkili kişi, o zincirlemede bir parça olarak görülebilirsiniz. En azından tedbiren banka hesaplarınız bloke olabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir